Kim jest tłumacz przysięgły?
Tłumaczenia przysięgłe były coraz bardziej poszukiwane w ostatnich latach ze względu na globalizację, migrację, turystykę i internacjonalizację rynków. Dokumenty i treści muszą być dostosowane do obowiązujących przepisów danego kraju.
Co to są tłumaczenia przysięgłe i dlaczego są ważne?
Tłumaczenia przysięgłe były w ostatnich latach coraz bardziej poszukiwane ze względu na globalizację, migracje, turystykę i internacjonalizację rynków. Dokumenty i treści muszą być dostosowane do obowiązujących przepisów danego kraju. Jeśli chodzi o tłumaczenie dokumentu prawnego lub administracyjnego, należy przeprowadzić specjalny proces.
Tłumaczenie przysięgłe (zwane również tłumaczeniem przysięgłym) musi być opatrzone podpisem i pieczęcią Tłumacza Przysięgłego. Tłumacze ci posiadają specjalne upoważnienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych do tłumaczenia dokumentów urzędowych, co oznacza, że mają status formalny przez władze. Tłumaczenie przysięgłe jest poświadczone za równoważność oryginałowi dokumentu źródłowego i ma taką samą moc prawną. Tłumaczenia przysięgłego mogą wymagać różnego rodzaju dokumenty: świadectwa stanu cywilnego, testamenty, umowy notarialne, dokumenty techniczne, prawne lub administracyjne, dyplomy, zaświadczenia naukowe, statuty spółek i wiele innych.
Zawód tłumacza przysięgłego
Tłumacze przysięgli mają możliwość legalizacji różnego rodzaju dokumentów wymagających uwierzytelnienia i walidacji zgodnie z prawem danego kraju, w którym mają być przedstawiane. W ten sposób tłumacze przysięgli są uznawani na całym świecie za fachowców w zakresie składania tych dokumentów przed departamentami, podmiotami lub organizacjami rządowymi.
Aby zostać tłumaczem przysięgłym, kandydaci muszą posiadać tytuł magistra w zakresie języków obcych lub dyplom szkoły specjalistycznej. Proces uzyskania licencji tłumacza przysięgłego różni się w zależności od kraju. Ale wszyscy muszą posiadać zaświadczenie, którego podpis i pieczęć zostały zarejestrowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Rady Okręgowej regionu, w którym pracuje tłumacz.
Tłumacze przysięgli muszą posiadać wiedzę z zakresu językoznawstwa, terminologii i prawa, ponieważ muszą dominować w określonych kodeksach etycznych i przestrzegać precyzyjnych reguł.
Najnowsze komentarze